Kā izvēlēties ETF?

Kā tad īsti izvēlēties ETF?

Sākšu ar analoģiju. 

Ja tev ir vadītāja apliecība, noteikti piekritīsi, ka vadīt auto nav nekas tāds. Pēc laika tas principā notiek automātiski.

Ja dzirdētu kādu sakām “es gan to nevarētu… auto vadīšana galīgi nebūs man”, tev noteikti paceltos uzacis, jo saproti, ka to var iemācīties principā ikviens, un lietderība ir ļoti liela pret salīdiznoši minimālo čakaru, kas bija autoskolā.

Tagad tev pajautātu: “izstāsti pāris vārdos, kas jāzina, lai vadītu auto?”

… ir pedāļi, ātrumi, ceļa zīmes, labās rokas principi, aklās zonas, braukšanas uzsākšana kalnā utt… 

Tu apzinies – tas nav nekas TĀDS, bet tomēr neiespējami izstāstīt pāris vārdos.

 

Tā es jūtos, kad man jautā “kā izvēlēties ETF?”

Tomēr – tevis dēļ centīšos izstāstīt makro skatu 7. soļos.

 

#1 – saproti lielo bildi

Kā strādā akcijas un obligācijas, to riski un potenciālās atdeves. Uzstādi reālistisku 10-40 gadu mērķi.

 

#2 – sastādi plānu un izvēlies ieguldījumus

Izveido drošības spilvenu. Nosaki savu riska toleranci. Saproti, cik liksi akcijās un cik obligācijās. Kādos reģionos investēsi? Kādās nozarēs? Lielos vai mazos uzņēmumos?

 

#3 – izveido portfeli

Papildus #2 būs jāskatās ETF izmērs (likviditātei), izmaksas, t.s. distribution (nodokļu optimizācijai) un replication metodes, fonda domicile (arī nodokļu optimizācijai), fonda pārvaldnieks, aktīvu/fonda/biržas valūtas u.c. detaļas, kas tev varētu interesēt.

 

#4 – izproti nodokļus

Šis ir PIRMS tu pērc ETF vai ver vaļā brokera kontu. Investēsi kā privātpersona vai SIA? Darbosies ieguldījumu vai vērtspapīru konta režīmā? Pārliecinies, ka skrupulozi veic darījumu un naudas plūsmas uzskaiti, lai pareizi iesniegtu nodokļu deklarācijas. Piemēram, ja vēlies regulāri lietot fondu izmaksātās dividendes, tas var nevajadzīgi sarežģīt lietas.

 

#5 –  izvēlies brokeri

Izvēloties brokeri, jāizvērtē drošība, izmaksas, reputācija, klientu serviss (pieejamība) un produktu klāsts. Pie visiem nevar nopirkt visu. Tevis izvēlētie ieguldījumi #3 punktā pie konkrētā brokera var nebūt pieejami. Dažādiem brokeriem ir ļoti dažādi komisiju modeļi, un brokera izvēle var būt atkarīga no tā, cik aktīvs vai pasīvs investors plāno būt.

 

#6 – pirkšanas/pārdošanas process

Būtu pamata līmenī jāsaprot bid-ask spredi un rīkojumu izpildes kārtība. Piemēram, ETFus, kas fokusējas uz ASV uzņēmumiem, būtu prātīgāk pirkt brīžos, kad ASV tirgi ir vaļā, lai izvairītos no neprecizitātēm cenās.

 

#7 – portfeļa pieskatīšana un pārdošana

Ja tavs portfelis ir sarežģītāks par vienu 100% akciju vai obligāciju ETF, laika gaitā to nāksies līdzsvarot, lai saglabātu proporcijas. Ja tavs mērķis ir krāt vienreizējam pirkumam vai pasīvajiem ienākumiem, ir vērts 5-10 gadus pirms “mērķa datuma” sākt portfeļa planēšanu no aktīvākiem uz konservatīvākiem ieguldījumiem, lai maksimāli izvairītos no krīzēm. Utt.

Lūk, “kā investēt ETFos” izskaidrots 22. teikumos.

Dalīties

Mācies, kā strādā nauda!

Būt izglītotam par naudu ir izvēle. Būt neizglītotam – tā arī ir izvēle. Šī ir tava iespēja atstāt e-pastu un spert pirmos soļus izglītošanās virzienā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *