Sēnes un neracionālas darbības

Man ļoti patīk sēņot. 

Bet sēņošana ir tāda interesanta padarīšana. 

Principā tā ir parasta pastaiga mežā, bet ar zināmu dopamīna devu – katra atrastā sēne dod mazu prieciņu, un tas ļauj novazāties pa mežu ievērojami ilgāk, nekā parasti. 

“Nekā parasti”, jo mēs visi parasti vazājamies pa mežu – tu saprati pareizi. 

Staigājot pa mežu ar savu pielasīto Rimi sēņu maisu, pie sevis nevarēju nedomāt, cik patiesība ne-racionāls pasākums ir šī sēņu lasīšana: 

  • kraties diezgan garu gabalu uz tālāku mežu (jo tuvie jau ir apgraizīti);
  • ceri, ka mežā būs sēnes;
  • iztērē naudu degvielā;
  • iztērē laiku, ko varētu pavadīt kādā citā produktīvākā nodarbē;
  • pakļauj sevi ērču riskam, kas var beigties ļoti slikti.

Rezultātā aizbraukt uz nakts tirgu un nopirkt maisu ar – būsim godīgi – ievērojami skaistākām sēnēm, nekā salasīji pats, būtu ievērojami lētāk. 

Visticamāk tev nav arī cita racionāla attaisnojuma sēņu lasīšanai, kā, piemēram, absolūta nepieciešamība pabarot savu ģimeni – visdrīzāk nodrošini ģimeni ar līdzekļiem, ko nopelni darbā vai biznesā. 

Precīzi to pašu varētu teikt par makšķerēšanu.

 

Ir lietas, kuru darīšanai ir loģisks, racionāls pamatojums. Un ir lietas, ko darīt sporta pēc – jo vienkārši gribas un patīk. 

Tādas ir arī investīciju pasaulē. 

Piemēram, izmantot saprātīgus, pasīvus ilgtermiņa ieguldīšanas instrumentus, kā ieguldījumu fondi. 

Tam ir loģisks un racionāls pamatojums – un kaudzēm. 

Statistika, pētījumi, ilgtermiņa rezultāti, tos ikdienas cilvēkam iesaka Nobela prēmijas ekonomikā laureāti, dažādi slaveni un zinoši investori. Par to var runāt un rakstīt daudz.

Un tam arī ir pamatots iemesls – nevis ātri kļūt bagātam, bet absolūtā nepieciešamība investēt naudu kaut vai tikai tāpēc, lai pasargātu to no inflācijas sekām un/vai nodrošinātu sev jēdzīgas vecumdienas. 

Personīgajās finansēs izglītots cilvēks šo apzinās.

 

Un tad nāk lietas, ko darīt sporta pēc. 

Kā, piemēram, treidošana, karsto ieguldījumu meklēšana, utml. 

Lietas, par kurām arī statistika, pētījumi un rezultāti ir kaudzēm – tikai ar ļoti, ļoti negatīvu piegaršu. 

Kā arī treidošanu tipiski promotē nevis Nobela prēmijas ekonomikā laureāti vai plaši atzīti investori, bet virkne Youtuberu un Tiktokeru, kam katra video beigās ir affiliate links, kas bieži ved uz nelicencētu kaktu kantori. 

Tam jau vien vajadzētu uz kaut ko norādīt, pareizi?

 

Sēņot vai makšķerēt nav slikti, ja tas tev rada prieku un pozitīvas sajūtas. 

Bet pieaudzis cilvēks ar ģimeni neskries pamest darbu, pārstāt iet uz veikalu un pieņemt lēmumu – rūpēšos par ģimeni ar sēnēm un zivīm. 

Tas būtu kaut kas patiešām [ieliec frāzi pats]. 

Treidot un ņemties ar kaķu monētām arī nav nekas slikts – pie nosacījuma, ka šādas nodarbes sastāda 10%, max 20% no tava portfeļa vērtības, un tu apzinies, ka šīs nodarbes ir tas pats, kas sēņošana un makšķerēšana – forši, bet nekas vairāk, kā sportiskas aktivitātes savam prieciņam. 

Jā, kādreiz paveiksies un uziesi beku laukus vai izvilksi milzīgu samu Daugavā, bet tu (cerams) nedzīvo ilūzijā, ka tā būs visu laiku.

Tas ir iemesls, kādēļ tu paturi savu darbu un dodies sēņot vai makšķerēt reizi pa reizei.


Tādai pašai pieejai vajadzētu būt ar investīcijām.

Naudu tu primāri pelni darbā vai biznesā, un tu izmanto saprātīgus ilgtermiņa ieguldījumus, lai nopelnīto naudu (1) pasargātu pret inflāciju un (2) vairotu laika gaitā. 

“Saprātīgi ilgtermiņa ieguldījumi” nozīmē 3. pensiju līmenis, plaši diversificēti ieguldījumu fondi, nekustamais īpašums, un “laika gaitā” nozīmē 10+ gadu griezumā.

Tas tev nodrošinās stabilu pamatu dzīvē.

Tālāk, ja gribās “paspēlēties” ar individuālām akcijām, kripto, zeltu vai citiem brīnumlīdzekļiem, par kuriem dzirdēji no pipara tiktokā, tad dari to ar summām, kuras nav žēl zaudēt.


Ja gribi par šo tēmu izglītoties nedaudz vairāk, pieraksties tepat lapas apakšā e-pastu saņemšanai, un pirmajā e-pastā es tev nosūtīšu sarakstu ar 5 manām pagaidām mīļākajām grāmatām par investīcijām

Un tad varēsi pamazām sākt pieņemt izglītotus lēmumus pats.

Mācies, kā strādā nauda, un spēj atšķirt, kas ir racionāls un pamatots un kas – sporta pēc.

Dalīties

Mācies, kā strādā nauda!

Būt izglītotam par naudu ir izvēle. Būt neizglītotam – tā arī ir izvēle. Šī ir tava iespēja atstāt e-pastu un spert pirmos soļus izglītošanās virzienā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *