Ko tev vajag un ko nevajag zināt par akcijām (2 no 2)

Iepriekšējā rakstā es iepazīstināju ar izdomātu piemēru par diviem uzņēmējiem Ilmāru un Edgaru, un investoru Niklāvu, kas nolēma atvērt 2 bārus un picēriju. Mēs sapratām, kas tās tādas akcijas ir un kādēļ viņas ir vajadzīgas. 

Šodienas rakstā pastāstīšu 3 lietas: 

  • kādēļ mēs varam pelnīt naudu no ieguldīšanas akcijās;
  • kādēļ ieguldīšana akciju tirgū aizsargā tevi no inflācijas;
  • kādēļ akciju vērtība var staigāt uz augšu un uz leju; 

Ar šiem rakstiem mana cerība ir Tev parādīt, ka no ieguldīšanas akciju tirgū ne tikai nav jābaidās, bet tā ir ļoti laba iespēja, kā neļaut inflācijai nograuzt lielu daļu tavu uzkrājumu vērtības un kā saprātīgi vairot naudiņu ilgtermiņā.

Ir divi veidi, kā tu vari palnīt no ieguldīšanas akciju tirgū. 

1) No akciju vērtības pieauguma. Ja tu iegādājies Ilmāra un Edgara uzņēma akcijas brīdī, kad viņiem bija vēl tikai viens bārs, tad, atverot otro bāru un picēriju, uzņēmuma vērtība visdrīzāk ievērojami pacēlās, līdz ar to arī pacēlās tavu akciju vērtība. Attiecīgi tu vari pārdot sev piederošās akcijas par lielāku cenu un nopelnīt. 

2) Saņemot dividendes.  Ja investoram Niklāvam pieder 30% no Ilmāra un Edgara uzņēmuma, tad brīdī, kad uzņēmums nopelna, piemēram, €10’000 un izmaksā peļņu, tad Niklāvam pienākas €3’000 no peļņas. 

Līdzīgi, ja uzņēmuma peļņa ievērojami ceļas, tad tas var palielināt uzņēmuma akciju vērtību. Citi investori redzēs, ka uzņēmums pelna labi, un viņi arī gribēs daļu no šīs peļņas. Attiecīgi viņi būs gatavi iegādāties tavas akcijas par augstāku cenu. 

Šie ir divi galvenie veidi, kādēļ tu vari pelnīt naudu no ieguldīšanas akcijās. 

Tas pats princips darbojas, ja tu pērc akcijas biržā. Akciju vērtība ceļas, jo investori uzskata, ka uzņēmums kļūst vērtīgāks (attīstās, būvē jaunas rūpnīcas, iekaro jaunus tirugs), kā arī tu saņem dividendes – daļu no uzņēmuma peļņas.

Kādēļ ieguldīšana akciju tirgū aizsargā tavu naudu no inflācijas.

Es ļoti daudz esmu dzirdējis frāzes: “Kāda tur vēl ieguldīšana… Tu ieguldi naudu, bet naudas vērtība laika gaitā samazinās. Beigās tāpat tev nekas nepaliek pāri.” 

Secinājums – nav vērts ieguldīt.  

Es kā finansists, kas maz ko saprot no auto remonta, varētu izdarīt šādu secinājumu. Kāda jēga man vest salūzušu auto uz remontu, ja viņš tāpat salūzīs? Es tad labāk braucu ar salūzušu.

Ja tu kaut ko saproti no auto remontiem, tev noteikti sāka sāpēt smadzene no šāda secinājuma, un tu pat nezini, ko man atbildēt. Līdzīgi ir finansistiem, kad viņi dzird augstāk citētās ieguldīšanas frāzes.

Mēs visi esam dzirdējuši par tādu lietu kā inflācija, bet ne visi saprotam, ko inflācija nozīmē mūsu maciņam. 

Es par inflāciju parunāšu detalizētāk citā rakstā, bet gribu ieskicēt vismaz aptuvenu bildi. 

Vienkāršoti runājot, inflācija nozīmē, ka ilgtermiņā cenas ceļas, viss paliek dārgāks un naudai zūd vērtība. Šobrīd inflācija Eirozonā ir diezgan augstā līmenī – vidēji ap 5% gadā (patiesībā pat augstāk). Tas nozīmē, ka preces vidēji paliek par 5% dārgākas katru gadu. Tas nozīmē, ka tu ar savu esošo naudu katru gadu vari nopirkt par 5% mazāk. Attiecīgi mēs varam teikt, ka katru gadu tava nauda pazaudē 5% vērtības. 

Tātad, ja tev kontā stāv 20’000 eiro, tu katru gadu “izmet miskastē” cik? 

20’000 x 5% = 1’000 eiro. 

Tu katru gadu izmet miskastē šādas lietas:

  • jaunu iPhone
  • gandrīz 600l degvielas
  • jēdzīgu ceļojumu
  • 10-20 labu restorānu apmeklējumus
  • vienkārši 1000 eiro

Un, lūdzu, nebrēciet “PUIKA, PARĀDI, KURAM TAD IR KONTĀ 20’000 EIRO?!”

Pirmkārt, es zinu pietiekoši daudz parastus cilvēkus ar normāliem ikdienas darbiem, kas nebrauc ar jaunu bembi līzingā, nedzīvo lepnā dzīvoklī un neēd 3 eiro kruasānus vai craft aliņus katru dienu, bet tā vietā ir iekrājuši jēdzīgas naudiņas. Un otrkārt, seko līdzi domai, ko es gribu pateikt, nevis vienam skaitlim bloga vidū.

Ja tava nauda stāv neieguldīta bankas kontā, viņai zūd vērtība. Tas nav mans viedoklis. Tas ir fakts. Izņemot gadījumus, kad inflācija ir 0% gadā, bet šobrīd tā nav. Šobrīd inflācija ir diezgan augsta.

Un šeit nav “alternatīvi fakti”, kā Trampa birojā. Ja tu turi naudu zeķē, bankas kontā vai omes pasāta bagāžniekā, viņai laika gaitā zūd vērtība.

Varbūt liekas “kas tad tur ir, tikai 5% gadā”. Bet 5% gadā inflācija apēd apmēram pusi naudas vērtības 15 gadu laikā.

Tas nozīmē, ka tavi 20’000 pēc 15 gadiem ir tikai 10’000. Te tev nu bija krāšana, ne?

Bet kādēļ tad īsti ieguldīšana pasargā naudu no inflācijas?

  1. Mēs tikko runājām, kas ir inflācija – cenas ceļas, līdz ar to tu vari atļauties nopirkt mazāk.
  2. Kas ceļ cenas? Uzņēmumi savām precēm un pakalpojumiem.
  3. Kur tu ieguldi naudu, kad pērc akcijas? Tu ieguldi uzņēmumos.
  4. Kam ceļas ieņēmumi, kad ceļas cenas? Uzņēmumiem, jo viņi preces un pakalpojumus pārdod dārgāk.
  5. Kas notiek ar akciju vērtību, kad ceļas uzņēmuma ieņēmumi? Akciju vērtība iet uz augšu. 

See what I did there? 

Protams, praksē ir nedaudz sarežģītāk. Bet, konceptuāli skatoties, sliktākajā gadījumā akciju cena celsies kopā ar inflāciju. Vēsturiski skatoties, parasti tas ir bijis krietni vairāk. *

[piefiksē šeit zvaigznīti un izlasi raksta beigās]

Tātad, laika gaitā naudai zūd vērtība. To dara inflācija. Taču ieguldīšana palīdz tevi aizsargāt pret inflāciju.

Taču esam redzējuši, ka akciju vērtība iet ne tikai uz augšu, bet arī uz leju. 

Ko tas nozīmē?

Pavilksim bildi nedaudz uz atpakaļu. 

Ja tev pieder nekustamais īpašums – māja, dzīvoklis, zeme – tad arī tā vērtība nepārtraukti kustas gan uz augšu, gan uz leju. Iedomājies, ja tev 5x dienā zvanītu Džons Džonsons, nekustamo īpašumu brokeris, un informētu par tavu šī brīža nekustamā īpašuma cenu. 

“Jāni, kopš vakardienas tava īpašuma vērtība ir nokritusi par 3%”.
“Jāni, tava īpašuma vērtība pacēlās par 10%, es domāju tev ir šodien jāpārdod”.
“Jāni, aizmirsti, ko es tev pirms stundas teicu. Noteikti nepārdod. Vērtība tikko nokrita par 15%, es domāju tev jāgaida līdz nākošajai nedēļai”.
“Jāni, īpašuma vērtība turpina krist, es domāju pārdod, kamēr vēl vērtība nav vispār nulle”.
“Jāni, ķīnieši pārvācas uz Latviju un meklē tieši tādus īpašumus, kā tavējais. Es domāju pagaidi līdz janvārim un tad būs īstais brīdis pārdošanai.”

Izklausās diezgan bezjēdzīgi, ne?

No vienas puses tu zini, ka tavam īpašumam ir vērtība, viņu vienmēr varēs pārdot par jēdzīgu ciparu, tu tur vienmēr vari dzīvot pats, ja neviens viņu nepērk. Visdrīzāk vari arī iznomāt par jēdzīgu summu. Tu apzinies, ka tev nav nekāda jēga 5x dienā zināt, kā ir mainījusies tava īpašuma cena.

Un tagad iedomājies, ka tu esi investējis Ilmāra un Edgara bārā, un tu viņiem zvani 5x dienā un prasi, kā sokas biznesam? Cik kokčikus pārdeva šovakar? Kāpēc tik maz? A kāpēc šodien vairāk nekā vakar? Kā jūs risināsiet covid krīzes izaicinājumus? Cik daudz picas tiek sūtītas Woltā? A kāpēc neesat Boltā?

Izklausās atkal bezjēdzīgi, ne?

Loģiskāk būtu vienkārši likt viņus mierā, iečekoties 1-2x gadā, kā sokas, un ļaut viņiem mierīgi būvēt biznesu bez tavas bakstīšanas. 

Bet tūkstošiem cilvēku katru dienu nodarbojas ar bakstīšanu. Un viņi ne tikai domā, ka to darīt ir lietderīgi, bet to arī sauc visādos gudros finanšu terminos.

Akciju vērtība staigā uz augšu un uz leju tāpēc, ka simtiem tūkstoši tramīgu investoru katru dienu seko līdzi ziņām un mēģina uzminēt, kas varētu notikt ar uzņēmumu akcijām, un cenšas pieņemt lēmumu – pirkt vēl vai fiksi pārdot? 

Taču patiesībā tev vajadzētu uztraukties nevis par to, kā akciju vērtība staigā, bet vai tu tici, ka tas, ar ko uzņēmums nodarbojas, ilgtermiņā vēl pastāvēs, un vai uzņēmuma vadība ir pietiekami jēdzīga, lai pārdzīvotu krīzes situācijas un turpinātu attīstīt uzņēmumu.

Piemēram, ja Ilmāram ar Edgaru ir bārs un picērija, tad, kamēr tu tici, ka cilvēki ēdīs viņu picas un dzers viņu kokteiļus, viss būs ok. Un, ja tu tici, ka Ilmārs ar Edgaru ir gudri džeki, kas mācēs menedžēt biznesu, tad arī viss ir ok. 

Ja tu tām lietām netici, tad tev nemaz nevajadzētu investēt tādā uzņēmumā. 

Bet, ja tici, tad paļaujies uz to, ka ilgtermiņā bizness attīstīsies, tu saņemsi dividendes, akciju vērtība turpinās augt, un tu savas akcijas varēsi pārdot, kad izdomāsi iet prom no darba, doties priekšlaicīgā pensijā un dzīvot no saviem ieguldījumiem.

Mana cerība ir, ka tu, lasot manu blogu, pārstāsi baidīties no ieguldīšanas akciju tirgū. 

Ieguldīšana patiešām ir ļoti labs rīks, kas var palīdzēt aizsargāt tavus uzkrājumus no inflācijas un audzēt tos ilgtermiņā. 

Vienīgi paliek jautājums – kādas akcijas pirkt? 

Cilvēkam parastajam patiesībā vislabāk būtu vispār neskatīties uz individuālu uzņēmumu akcijām, bet gan uz t.s. ieguldījumu fondiem. 

Bet par to nedaudz vairāk nākošajā rakstā. 

 


 

Starp citu, par akcijām esmu runājis arī savā radio rubrikā “Jauni un bagāti”, ko vari noklausīties šeit.

*Kāpēc šeit ir zvaigznīte. Ja mēs skatāmies datos, tad, ieguldot tādos instrumentos, kā, piemēram, attīsto valstu uzņēmumu akciju indeksu fonds, tad pēdējo 100 gadu griezumā tu būtu pelnījis apmēram 6-7% gadā pēc inflācijas. Tas nozīmē nosegta inflācija un vēl nopelnīti 6% gadā pa virsu. Ieguldot viena uzņēmuma akcijās, vai kādā paštaisītā portfelī, varēja notikt visādi brīnumi. Bet es no visas sirds ticu, ka cilvēkam parastajam nav nepieciešams nekas sarežģītāks par indeksu fondu. Un tā pat ir ļoti saprātīga izvēle ieguldījumiem, nevis “mierinājums”. 

 


Vēlies uzzināt vairāk par ieguldīšanu?

Ar ieguldīšanu ir līdzīgi, kā braukt ar riteni. Kad tu iemācies pamata lietas, nav tik sarežģīti. Bet, ja tu gribi mest backflipus, lēkāt pa rampām un darīt citas lietas, tad gan ir ļoti sarežģīti un tu pakļauj sevi riskam normāli noraut uz mutes. Es ticu, ka visiem ir jāmāk braukt ar riteni, bet visiem nav jāmāk mest visādus filpus un citus trikus.

Tāpat arī ar ieguldīšanu – katram būtu jāmāk aizsargāt savu naudu no inflācijas un pavairot to ilgtermiņā, nepavadot daudz laika pie visādiem ekrāniem un grafikiem.

Ja tev šī visa ieguldīšanas lieta ir sākusi interesēt un vēlies uzzināt vairāk, tad es tevi aicinu pievienoties bezmaksas vebināram “Neatkarīgais investors”, kur mans biznesa partneris Toms Kreicbergs pastāstīs interesantas un praktiski noderīgas lietas, kā arī vebināra beigās iepazīstinās ar apmācību programmu, kura iemāca, manuprāt, jēdzīgāko ieguldīšanas sistēmu, kas tiešām būtu jāzina ikvienam.

Vebinārs ir bezmaksas, bet apmācību programma gan ir par maksu, jo jumtu par brīvu arī neviens tev nenāks likt. Ja nāks, tad iedod man tā jumiķa numuru.

Ja ir interese, vari pievienoties šeit: https://go.tomskreicbergs.lv/

Ja nē, tad nekas. Lai tev tāpat forša diena, un ceru, ka bija interesanti lasīt rakstu!

 

Dalīties

Mācies, kā strādā nauda!

Būt izglītotam par naudu ir izvēle. Būt neizglītotam – tā arī ir izvēle. Šī ir tava iespēja atstāt e-pastu un spert pirmos soļus izglītošanās virzienā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *